Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie
Gmina Czajków
KALENDARIUM MUZYCZNE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Menu
Dołącz do Nas na Facebooku
Obchody Uchwalenie Konstytucji 3 maja i Gminny Dzień Strażaka
 

3 maja Gminna Orkiestra Dęta wzięła udział w uroczystościach Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Święta Państwowego Uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz w Gminnym Dniu Strażaka.

W kościele katolickim dzień 3 maja jest dniem Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ono do jednego z ważnych wydarzeń w historii Polski. Zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Święto ma upamiętnić śluby lwowskie z 1 kwietnia 1656 roku, czyli ogłoszenie Matki Boskiej Królową Korony Polskiej przez króla Jana Kazimierza wraz z senatorami zgromadzonymi w katedrze lwowskiej.

Tego samego dnia ma miejsce również Święto Państwowe Uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku, będącej pierwszą w Europie i drugą na świecie uchwaloną Konstytucją.

Najpierw Orkiestra wzięła udział w uroczystej Eucharystii odprawionej w Kościele Parafialnym w Czajkowie pod przewodnictwem proboszcza ks. Adriana Jurka.

Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy zebrani udali się pod Pomnik Ofiar II Wojny Światowej i Walczących o Niepodległość, gdzie odbyła się druga część uroczystości, która to rozpoczęła się od odegrania czterech zwrotek hymnu przez Orkiestrę. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czajkowie przygotowali uroczystą Akademię, po której głos zabrał Wójt Gminy Czajków - Henryk Plichta. Następnie przedstawiciele lokalnej władzy złożyli kwiaty pod pomnikiem. Uroczystości zakończyły się odegraniem "Roty".

W uroczystościach prócz Orkiestry wzięli udział Strażacy wszystkich jednostek Gminy Czajków, władze samorządowe, grono pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej w Czajkowie licznie zebrani mieszkańcy Gminy Czajków.

Tego samego dnia w Czajkowie odbywał się również Gminny Dzień Strażaka. W tym roku gospodarzami uroczystości byli druhowie jednostki OSP Klon.

Dowódcą uroczystości był Komendant Gminny druh Marek Mucha. Gminna Orkiestra Dęta Przy OSP w Czajkowie pod batutą Krzysztofa Sowy rozpoczęła uroczystości od odegrania hymnu Strażaków „Rycerze Floriana”.

Obchody Dnia Strażaka były okazją do wręczenia zasłużonym druhnom i druhom odznaczeń za Zasługi dla Pożarnictwa. Wręczenia odznaczeń dokonali: st. bryg. Piotr Mazurkiewicz, Wójt Gminy Czajków Henryk Plichta oraz druh Jarosław Grzegorek.Dołącz do Nas na Facebooku

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie © 2024

Projekt i wykonanie ideaCode

Ta strona internetowa używa ciasteczek (cookies). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z tych plików.