Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie
Gmina Czajków
KALENDARIUM MUZYCZNE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Menu
Dołącz do Nas na Facebooku
Dożynki Gminno-Parafialne w Czajkowie
 

Dobiegający koniec wakacji to nie tylko znak, że lada chwila rozpocznie się nowy rok szkolny ale również czas podsumowań rolniczych trudów oraz podziękowania za tegoroczne plony.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. poprowadzona przez proboszcza parafii ks. Adriana Jurka, podczas której rolnicy wraz z zaproszonymi delegacjami podziękowali za tegoroczne zbiory. Po zakończonej wspólnej modlitwie barwny korowód prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą przy OSP w Czajkowie pod batutą Pana Krzysztofa Sowy ruszył w kierunku stadionu sportowego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Sporym zainteresowaniem publiczności cieszyły się przygotowane z tej okazji przez poszczególne sołectwa scenki obrazujące realia pracy w rolnictwie. Tematem przewodnim był problem ASF i zanieczyszczeń środowiska. Entuzjastycznie przyjęto również „Sanatorium miłości i zdrowej starości” przygotowane przez sołectwo Mielcuchy.

Obrzęd dożynkowy rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie gospodarz wydarzenia – Wójt Gminy Czajków Pan Henryk Plichta – dokonał otwarcia i powitania wszystkich zgromadzonych gości. W dalszej części, przy wtórze śpiewów lokalnego zespołu folklorystycznego „Czajkowianki” pod przewodnictwem Pana Macieja Zadki, przystąpiono do przekazania atrybutów dożynkowych.

Dożynkowy korowód wieńca poprowadzili Starostowie dożynek – Pani Beata Salamon i Pan Dariusz Tokarek, którzy przekazali symboliczny bochen chleba na ręce Wójta Gminy Czajków i Proboszcza Parafii Czajków. W imieniu mieszkańców przysiółka Śniegule wieniec przekazały panie: Danuta Przybyłek, Małgorzata Salamon, Emilia Chojnacka i Grażyna Klińska.

Po zakończeniu obrzędu przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia, które rozpoczął Wójt Gminy Czajków. Gospodarz uroczystości nawiązał nie tylko do trudu pracy rolników, ale również do tragicznego wydarzenia, jakie dotknęło w ostatnich dniach mieszkańców gminy. W dalszej kolejności głoś zabrali przybyli specjalnie na tę uroczystość :

Wincenty Nowak - przedstawiciel Posła na Sejm RP Jana Dziedziczaka,

Ireneusz Jeziorny – Sekretarz Powiatu Ostrzeszowskiego,

Ewa Kubiak – Radna Powiatu Ostrzeszowskiego,

Magdalena Woźniak – reprezentowała Posła na Sejm RP Andrzeja Grzyba,

Marta Ziętek -reprezentowała Posła na Sejm RP Jarosława Urbaniaka,

Konrad Kuświk – Wójt Gminy Kraszewice,

Artur Chowański – Przewodniczący Rady Gminy w Kraszewicach,

Tomasz Klimecki – Prezes RBS Lututów,

Mateusz Kapica- Dyrektor RBS Lututów Oddział w Czajkowie.

W imieniu Pani Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg okolicznościowe życzenia przekazał Pan Piotr Trybek.

Życzenia na ręce gospodarzy przesłali również:

Tomasz Ławniczak - Poseł na Sejm RP,

Michał Zieliński – Wojewoda Wielkopolski,

Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego,

Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego,

którzy nie mogli być w tym dniu obecni na święcie plonów, ale łączyli się w podziękowaniach

i wyrazach uznania z przybyłymi gośćmi.

Na zakończenie przedstawiono również listę darczyńców, bez których organizacja niniejszego wydarzenia nie byłaby możliwa. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci oraz stoisk z pysznymi regionalnymi potrawami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Czajków.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Poza wspomnianymi występami orkiestry

i zespołu Czajkowianki, na scenie pojawiła się Natalia Cłapka, która swoim śpiewem wprowadziła zgromadzonych w atmosferę zabawy. Zespół „przyJEZDNI” rozpoczął zabawę taneczną, która prowadzona przez DJ trwała do późnych godzin wieczornych. Tradycyjnie, o godzinie 21, odbył się też pokaz sztucznych ognii.

W trakcie dożynek Anieli w Bieli przeprowadziła charytatywną zbiórkę pieniędzy na leczenie Tymka Drabikowskiego – mieszkańca naszej gminy. Za okazane serce wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.


Tekst: www.gmina-czajkow.pl

Zdjęcia: Orkiestra CzajkówDołącz do Nas na Facebooku

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie © 2022

Projekt i wykonanie ideaCode

Ta strona internetowa używa ciasteczek (cookies). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z tych plików.