Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie
Gmina Czajków
KALENDARIUM MUZYCZNE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Menu
Dołącz do Nas na Facebooku
XXI Ogólnopolskie Konkurs Kronik w Polanicy Zdroju
 

Stało się zwyczajem, że we wrześniu każdego roku odbywa się spotkanie kronikarzy dokumentujących ochotniczych straży pożarnych, zarządów oddziałów i orkiestr dętych. W bieżącym roku kronikarze odwiedzili Polanicę Zdrój.

Pierwszego dnia w godzinach popołudniowych odbyły się warsztaty na temat pisania kronik, edytowania tekstów, obróbki materiałów graficznych. Szkolenie prowadzili historycy związani z Komisją Historyczną Zarządu Głównego ZOSP: dr Rafał Dmowski, dr Grażyna Korneć, mgr Anna Przybylska oraz mgr Jerzy Przybylski.

Drugiego dnia uczestniczy warsztatów mieli okazję podziwiać uroki kotliny kłodzkiej. Zwiedzili między innymi Kaplicę Czaszek w Czermnej, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju oraz Kudowę Zdrój. Regionaliście mieli również okazję podziwiać położone na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych Błędne Skały.

W niedzielę, 14 września w godzinach porannych w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odprawiono mszę święta z udziałem strażackich dziejopisarzy. Następnie w Teatrze Zdrojowym im. Mieczysławy Ćwiklińskiej podsumowano XXI Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP.

Impreza była niewątpliwie inspiracją do wymiany doświadczeń i poglądów związanych z trudną i wymagającą sztuką dokumentowania historii ochotniczych straży pożarnych oraz organizacji z nimi związanych.

Po uroczystym powitaniu przez włodarzy miasta oraz przedstawicieli ZG ZOSP RP w Warszawie nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz upominków.

Protokół z konkursu przedstawiła przewodnicząca komisji mgr Anna Przybylska.

Na XXI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Kronik wpłynęło 101 kronik w 168 tomach z 14 województw.

Poszczególne województwa:

Łódzkie-18, małopolskie-16, kujawsko-pomorskie-12, mazowieckie-15, wielkopolskie-9, podlaskie-6, zachodniopomorskie-6, śląskie-5, podkarpackie-4, świętokrzyskie-4, warmińsko mazurskie-3, dolnośląskie-3, pomorskie-1.


Decyzją jury do poszczególnych kategorii zakwalifikowano:

  • Kroniki wzorowe-12 kronik,
  • Kroniki wyróżniające się-26 kronik,
  • Kroniki poprawne-52kroniki,
  • Udział-10 kronik,
  • Niesklasyfikowane-1 kronika.


Gminną Orkiestrę Dęta przy OSP w Czajkowie na XXI Ogólnopolskim Konkursie Kronik reprezentowała kronikarz Mirosława Haręża.

Kronika orkiestry prowadzona jest systematycznie od maja 2013 roku. Wcześniejsze dzieje orkiestry, czyli ponad 90 lat działalności, odtworzone zostały dzięki wspomnieniom byłych i obecnych muzyków oraz mieszkańców gminy Czajków.

Kronika po raz pierwszy uczestniczyła w konkursie i jako jedna z dwunastu kronik zakwalifikowała się do grupy prac najwyżej ocenionych, zyskując tym samym tytuł kroniki wzorowej.Dołącz do Nas na Facebooku

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie © 2022

Projekt i wykonanie ideaCode

Ta strona internetowa używa ciasteczek (cookies). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z tych plików.